Uzun ömürlü prosesler için Ebro Armaturen

0
Akışkan kontrolü ve otomasyon sistemleri konusunda dünyanın önde gelen firmaları arasında bulunan Ebro Armaturen’in İş Geliştirme Departmanı’ndan Mekatronik Mühendisi Cabir Çakır, Kontrol Dünyası Dergisi’nin sorularını cevapladı. 80 ülkede faaliyet gösteren firmanın Türkiye’deki çalışmalarından, sektörde yaşanan sıkıntılara kadar pek çok konuda önemli bilgiler aktardı. “Ebro Armaturen’in birçok sektörde zorlu akışkan proseslerinin aranan bileşeni ve sektör lideri olduğunu” belirten Cabir Çakır, üretimde tesis duruşlarının oluşturacağı maliyetlere dikkat çekti ve ekledi: “Bir vanadan dolayı tüm üretimin durmasını kimse açıklayamaz. Ebro Armaturen ürünleri bu tarz kritik öneme sahip noktalarda kendisini ispatlamıştır.”

KONTROL DÜNYASI / ÖZEL RÖPORTAJ

Ebro ArmaturenBaşta maden ve kimya olmak üzere ağır endüstriyel proseslerde vana grupları ve bunların otomasyon bileşenleri konusunda hizmet veren Ebro Armaturen, Türkiye’de yaklaşık 18 yıldır faaliyet gösteriyor. Ürünlerinin kalitesiyle bütün sektörlerde kendisini kabul ettiren Ebro Armaturen, özellikle maden sektöründe ağırlığını hissettiriyor. Ürünlerindeki mühendislik ve ince hesaplamalarla gerçekleştirilen teknik ayrıntılar ve ürün stoğu onu rakiplerinden bir adım öne çıkarıyor. Proses emniyetinin en üst seviyede olduğu tesislerde kullanılan SIL’li vanaların Türkiye’de tedariğini yapan birkaç firma arasında yer alan Ebro Armaturen’in hassasiyetlerinin başında ise tesislerde prosesin durmamasını temin etmek geliyor.

Ebro Armaturen firması İş Geliştirme Departmanı’ndan Mekatronik Mühendisi Cabir Çakır, bu durumu izah etmek için hakim oldukları maden sektöründen örnek veriyor. “Bu tarz tesisler, özellikle de altın madeniyse duruş maliyeti yüksek olan tesislerdir. Buralarda, bir tane vanadan dolayı tesisin durduğunu hiçbir şekilde açıklayamazsınız.” diyen Çakır, Ebro Armaturen’in bu konuda kendisini ispatladığının altını çiziyor.

Kontrol Dünyası Dergisi’nin sorularını cevaplayan Cabir Çakır’ın, Ebro Armaturen’in sektördeki yerinden, proses emniyetinin önemine kadar pek çok konuda dile getirdiği görüşler şöyle:

EBRO ARMATUREN SIKINTILI UYGULAMALARA ÇÖZÜM SUNUYOR

– Öncelikle Ebro Armaturen’in Türkiye’deki faaliyetlerinden bahseder misiniz? Türkiye ofisi ne zaman kuruldu? Ürün ve hizmetlerinin kapsamı nedir?

Ebro Armaturen 2000 yılında Türkiye’de bayi üzerinde çalışmaya başlıyor. Daha sonra yurt dışıyla yapılan görüşmeler ve alınan kararlar sonucunda 2002 yılında Türkiye ofisi kuruluyor. Ebro Armaturen Otomasyon Sistemleri Sanayi ve Ticaret LTD. ŞTİ.’nin başına da Genel Müdür olarak bu markayı Türkiye’deki ilk gününden beri temsil eden İbrahim Bey (Karakurt) geçiyor.

Ebro Armaturen’in genel ürün gamı, başta ağır sanayi olmak üzere endüstrinin tüm kesimlerine hitap ediyor. Ama biz olayın daha çok spesifik tarafındayız. Sıkıntılı, sorunlu uygulamalar üzerinde çalışıyoruz. Ana kalem ürünler olarak baktığımızda; kelebek vanalar (38 farklı conta opsiyonu ile), bıçaklı vanalar, küresel vanalar ve kontrol grubu (aktuatörler, switch box’lar, pozisyonerler vb.) bunun içinde yer alıyor. Biz birebir ürün satmaktan ziyade, öncelikle çalıştığımız firmalardan, akışkanın kimyasal içeriği, akışkanın sıcaklığı, basıncı gibi tüm bilgileri aldıktan sonra ona göre uygun malzeme opsiyonunu seçerek ürünler veriyoruz. Ayrıca pnömatik ve elektrik aktüatör olmak üzere aktüatör grupları, küresel vanalar, pinç vana, diyafram vana ve globe vanalar, yan ekipmanlar olarak kompanzatörler, çek valfler ve bazı proseslerde özel uygulama vanaları verdiğimiz noktalar oluyor. Araç üstü ekipmanlarda kullanılan vanalar da buna dahil…

– Daha çok hitap ettiğiniz sektörler nelerdir?

Ebro Armaturen’in zirvede olduğu sektör maden… Tüm madenlerde Ebro Armaturen denildiği zaman işin başka alternatifi olmaz. Ebro Armaturen’in orada referansları, çalıştığı noktalar, ürünlerinin kalitesi kendini gösteriyor. Biz, maden tesislerinin vanalarını veriyoruz. Maden prosesine hakimiz. Suyundan çamurlu akışkanına kadar her aşamasında Ebro Armaturen vardır. Ağır çamurun geçtiği noktalarda etkiniz.

MADENDE DURUŞUN MALİYETİ ÇOK YÜKSEK OLUR

– Bu tür yerlerde vana kullanımı konusunda nelere dikkat edilmeli?

Madenlerin dikkat ettikleri şey ilk olarak sızdırmazlıktır. Basınç değerlerine göre, akışkanın agresifliğine göre sızdırmazlık onlar için ön plandadır. Orada kullanılan bir vanadan dolayı o tesisin durmaması gerekiyor. Çünkü bu tarz tesisler, özellikle de altın madeniyse duruş maliyeti yüksek olan tesislerdir. Buralarda, bir tane vanadan dolayı tesisin durduğunu, ufak bir aksaklık olduğunu hiçbir şekilde açıklayamazsınız. Buralar, basit ürünler yerine kaliteli ürünün kullanılması gereken noktalar. Ebro Armaturen burada zaten kendini ispatlamış durumda.

– Bir vana bütün madenin üretim sürecini etkileyebilir ve müthiş maliyetler ortaya çıkartabilir, diyorsunuz…

Tabi ki… Maden üzerinden konuştuğumuz için böyle. Ama diğer tesislerde de aynı durum söz konusu. Kimya tesisleri, kağıt fabrikaları, atıktan dönüşüm ya da selülozdan kağıt üretilen tesisler ve büyük gıda fabrikaları gibi… Sonuçta onlar için üretim ön planda. Durmaması lazım. Bu konuda sıkıntı yaşamamaları gerekiyor. Güvenlik ön plandaysa, ‘safety değerleri’ çok yüksekse bir vananın orada amiyane tabirle patlamaması lazım. Bir tesisin içinde basit su prosesi de oluyor, 50-60 barda gazın geçtiği nokta da oluyor. Burada fiyatı arka plana atabilmeleri gerekiyor, kaliteli ürünün seçilmesi çok önemli.

– Vanaların, proses emniyetindeki yerini değerlendirir misiniz?

Gelen yeni yasa ve kurallara göre iş güvenliği ön plana çıkıyor. Bazı firmalarda özellikle boya malzemesi üretilen kimyasal firmalarında, onların hatlarındaki zone değerlerinden dolayı hesaplamalar yapılıyor ve özel SIL’li vanaların kullanılması gerekiyor. Biz birkaç firmada bunun projesini yaptık, orada ürünlerimiz kullanılıyor şu anda. Türkiye’de onlarca vanacı var ama bu SIL’li vanaları belki 1 veya 2 tane firma verir. Ebro Armaturen bunlardan birisidir. Herkes bu değerleri sağlayamıyor. İşin içine güvenlik girdiğinde kendini bir adım geriye çeken firmalar oluyor ki, olmak zorunda. İşin içine maliyet girip basit su prosesi olduğunda da biz kendimizi bir adım geriye çekeriz. Çünkü basit ve maliyeti düşük ürünlerle o noktalar halledilebilir diye düşünürüz.

Ebro Armaturen İş Geliştirme Departmanı'ndan Mekatronik Mühendisi Çabir Çakır

Ebro Armaturen İş Geliştirme Departmanı’ndan Mekatronik Mühendisi Çabir Çakır

ÜRÜNÜNÜ KULLANAN, EBRO ARMATUREN’E ARKASINI DÖNMEZ

– Ebro Armaturen’i rakiplerinden farklı kılan özellikleri nelerdir?

Bizi en önde tutan şey kalitemiz. Biz vana satmıyoruz, biz girdiğimiz yere çözüm ortağı olarak giriyoruz. Pazarlamacı gibi gidip vana satalım çıkalım değil bizim işimiz. Biz sorunun ana noktasına inip, orada en iyi iyileştirme, en doğru ürün nedir, onun çalışmasını yapıyoruz ve onu öneriyoruz. Burada da bizim en büyük avantajımız kaliteli olmamız. Bizim ürünümüzü kullanan bir firma yanında başka bir ürünü de deneğinde hiçbir zaman Ebro Armaturen’e arkasını dönmez.

– Ar-Ge faaliyetlerinin size sağladığı avantajlar hakkında bilgi verir misiniz?

Bizim conta opsiyonlarımız, contamızın vanaya montajlanmasına kadar her şey tamamen bir ‘mühendislik Ar-Ge’sidir. Bizde, direkt contayı vananın gövdesine yapayım mantığı yok. Oradaki tork değerlerinden tutun, contayla diskin birbirine dokunduğu, öpüştüğü dediğimiz noktaya kadar her şey ince ince hesaplanıyor.

Bizim Ar-Ge Merkezlerimiz yurt dışında. Hatta yurt dışı her sene bir veya iki üründe ya sıfırdan yeni üretim ya da iyileştirme yapmak zorunda. Ebro Armaturen’in sıkıntı yaşadığı noktalar olduğunda ve biz bunu fark ettiğimizde bunların notlarını alıyoruz ve yurt dışıyla bunların görüşmesi yapılıp ‘Feedback’ler alıyoruz. Orada bir sıkıntı varsa nasıl iyileştirilebilir, diye… Bazen müşterinin özel talebi oluyor, o talep doğrultusunda yapılabilirliği araştırılıp, yapılabilirse uygulamasına geçiliyor.

– Vanalarda stok ve tedarik de çok önemli. Ebro Armaturen’in bu konudaki kapasitesi nedir?

Türkiye’de Ebro Armaturen’in çok güçlü bir stoğu var. 5 milyon Euro civarında bir vana stoğumuz var; yaklaşık 650 ton ürün… O anlamda taleplere çok hızlı cevap verebiliyoruz. Bu durum bizi Avrupa ürünlerinden çok daha ön planda tutuyor.

MALİYETE BAKILACAK NOKTA İLE KALİTEYE BAKILACAK NOKTA AYRILMALI

– Türkiye’de emniyet bilinci artıyor mu, bu anlamda ürünlerinize yönelik taleplerde artış var mı?

Kurumsal firmalarda bir emniyet hassasiyeti var. Ancak patron firmaları bu konuda daha rahat davranıyor.

– Sektörde en çok karşılaştığınız sorunlar nelerdir?

Bilinçsiz ürün seçimi… En çok karşılaşılan sıkıntı bu… Biz bir tesiste komple Ebro Armaturen ürünleri olsun, demiyoruz. Ama Ebro Armaturen olması gereken yer Ebro Armaturen olsun. İşin içinde maliyete bakılacak nokta ve kaliteye bakılacak noktanın ayrılması gerekiyor. Bunu da şu anda dediğim gibi kurumsal şirketler yavaş yavaş yapıyor. Patron şirketlerinde haliyle her şey paraya baktığı için, öncelik para olduğu için oraya yöneliyorlar. Bu da yaşadığımız en büyük sıkıntı oluyor.

Share.

About Author

Leave A Reply