Vanalar Özelinde Bakım ve Onarım

0

FEVZİ YILMAZ 

Enkosaş Genel Müdürü / General Manager

Fabrikaların olmazsa olmazı olan vanalar tesislerin sorunsuz çalışmasında kilit rol üstlenmektedir. Bu sebeple vanalara bütün tesislerde özel olarak ilgi gösterilmesi iş güvenliği, üretim sürekliliği ve ürün kalitesi açısından çok önemlidir.

Vanalara bakım yapılmadan önce;

  • Vana tipinin tespiti
  • Vananın çalıştığı koşulların tespiti
  • Vananın üretildiği malzemelerin tespiti
  • Vananın hizmet süresi

Bilgilerine ulaşılmalıdır.

Bu bilgiler ışığında vana konusunda uzman personel vananın genel bakımlarını yaparak onarım ihtiyacı olup olmadığını tespit edebilir. Onarıma ihtiyaç duyulan durumlarda ise planlama yapılmadan onarım işine başlanmaması gereklidir ve onarım hizmeti sadece yetkilendirilmiş tam eğitimli personel tarafından yapılmalıdır.

Vanaların basınç altında çalışan ürünler olması sebebiyle öncelikle basıncın boşaltılması yapılması gereken ilk adımdır. Basınç altında olmayan hattan vana sökülerek gerekli onarım işlemleri tamamlanıp vana test edildikten sonra tekrar hizmete devam edebilir.

Enkosaş A.Ş olarak kurulduğumuz günden itibaren sektöre vana bakımları konusunda hizmet vermekteyiz. Bu alanda yaptığımız yatırımlar ile vana bakım sektöründe lider firma olma yolunda hızlı ve kararlı adımlarla ilerleyişimiz devam etmektedir.

Yaptığımız yatırımların temelini, bakım ve onarımı tamamlanmış vanaların test edilmesine yönelik olarak aldığımız 24’’ çapa ve 700 bara kadar her tip vanayı test edebilen,“vana test makinemiz” oluşturmaktadır. Makinemizin günümüz ötesi tasarımı sayesinde her tip vanaya uygun adaptörlerle vana testleri çok kısa sürede yapılabilmektedir. Test sonucu ise vananın durumu hakkında insan müdahalesine izin vermeyen bilgisayarlı raporlandırma ile kesin sonuçlarla müşterilerin bilgisine sunulmaktadır.

Sistem hakkında daha detaylı bilgi vermek gerekirse vana test makinesine bağlandıktan sonra vana tip, çap, dayanım basıncı bilgileri sisteme girilmekte ve tercih edilen test standardı seçildikten sonra, makine vanayı standardın istediği basınç değerlerinde ve test sürelerinde test ederek sonucu rapor şeklinde kullanıcıya sunmaktadır. Testleri geçen vanalar ise güvenle hatta takılarak hizmete devam edebilmektedir.

Bakım Onarım

Vana testlerinde vananın üç noktası test edilmektedir.

1- Vana gövdesinin basınç dayanımı: Bu değer vananın üzerinde PN ibaresi ile yazmaktadır. Vananın PN değeri tespit edildikten sonra örnek olarak API standardı ile test edilecek bir vanada makine otomatik olarak API standardının istediği basınç değerini vanaya uygular ve kaçak varsa tespit ederek

2- Gövde contaları ve salmastra: Bu testte vana açık durumdayken vananın gövde contaları ve salmastra kısmından yine API standardına uygun basınç altında kaçak olmamasıdır.

3- Sızdırmazlık Testi: Bu testte ise vananın kapalı konumunda API standarttı gereği uygulanan basınç altında sızdırmaz olduğu test edilmektedir. Bazı tip vanalarda bu test iki yönlü, bazı tip vanalarda tek yönlü yapılır.

Bu üç testten herhangi birini geçemeyen vana hizmete sunulmaz. Onarım işlemlerinin tekrarlanması gerekir.

Kontrol vanaları özelinde vananın belli bir açıklıkta geçirgenliğinin de test edilmesi gerekmektedir. Bunun için de firmamız bünyesinde bulunan KVs hesaplama sistemi ile kontrol vanasının tasarımına uygun akışı geçirmezlik testlerini yapabilmekteyiz.

Aktüatör test ciahzıBu testlerin yanında vana aktuator ve pozisyonerlerini test edebilecek bir test sistemimiz daha mevcut. Bu ürün ile aktuatorlerin vanayı doğru şekilde yönlendirip yönlendiremediği test edilmektedir. Pozisyoner kontrollü vanalarda ise pozisyonerin vanayı konumlandırma kabiliyetleri test edilerek vananın her zaman doğru açıklıkta çalışabilir olduğu belgelendirilmektedir.

Proses güvenliğinin emniyet anlamında son noktası olan emniyet vanalarının bakım ve testlerine ise firmamız özel önem göstermekte ve bu alanda da üst düzey test ve bakım makineleri ile ekiplerimizi donatmış bulunmaktayız. Emniyet vanası testlerini müşterilerimizin üretim takvimini etkilemeyecek şekilde sunabilmek adına test imkanlarını opsiyonlu olarak vermekteyiz. Bu opsiyonların ilki tesis üretime devam ederken emniyet vanalarını test edebilen On-line test sistemidir. Sistem basit olarak hat basıncı + vana yayına uygulanan kuvvet toplamından vananın set basıncının bulunması şeklinde değerlendirilebilir. Buradaki sistem hat basıncı anlık olarak ölçülür ve emniyet vanasının yayına hidrolik pompa ile kuvvet uygulanarak vananın açtığı nokta tespit edilir. Emniyet vanasının yayına uygulanan kuvvet ve hat basıncı sistemdeki ATEX sertifikalı bilgisayar ile anlık izlenerek vananın açma anındaki iki kuvvetin toplamından vananın gerçek set basıncına bilgisine ulaşılır. Bu sistem insan faktörü olmaksızın vananın set değerini tespit edebilmekte ve test sonucunu sertifika halinde kullanıcının bilgisine sunabilmektedir.

Online test cihazıOnline test yapılırken müşterileri en fazla rahatsız eden noktalardan birisi vananın açılması sonucu hattaki ürünün etrafa yayılmasıdır. Bünyemizde bulunan test makinemiz vananın açma süresini 0,3 sn gibi inanılmaz kısa bir sürede tamamlayarak hattan çıkacak ürün miktarının en aza inmesini sağlamaktadır. 0,3 saniye süresi On-line test için şu an dünyadaki en kısa süredir.

Bakım Sonrası Kontroller

Vanalara bakım yapıldıktan sonra da vananın düzenli olarak çalışabilmesi ve tesislerde duruşa sebep olmaması için yapılması gereken kontroller vardır. Gelişen teknoloji ile vana performansı operatörler tarafından online olarak izlenebilir duruma gelmiştir. Kestirimci bakım adı altında geliştirilen yeni nesil bakım metodlarının temelinde de vanaların online olarak performansının izlenmesi ve insan algısının yetmediği performans değişimlerini bile hassas ölçerler ile tespit ederek, daha arıza oluşmadan gelecekteki muhtemel arızalar için önlemleri alınabilmektedir.

Yatırım maliyetleri çok yüksek olan bu tip sistemler her ne kadar hayat kurtarıcı olsa da birçok tesis henüz yatırım maliyetlerinin yüksekliği sebebiyle bu sistemleri hayata geçirmemektedir. Bu durumda tesislerdeki vanaların periyodik muayeneleri yine tecrübeli bakım personeline kalmaktadır. Personelin vana özelinde bakım anlamında yapabilecekleri ise vanadaki kaçakları tespit etmekten ibarettir. Bunu yine hat üzerinde bulunan ölçerler sayesinde iç kaçakları tespit etmek ve gözle kontrol ile dış kaçakları tespit etmek olarak tanımlayabiliriz. Ayrıca gözle yapılan muayene esnasında vanaların yapısal olarak da bütünlüğü kontrol edilebilir. Vananın çalışması esnasında sesleri dinlemek bir muayene şekli olsa da gürültülü ortamlar olan tesislerde bu çok mümkün olmamaktadır.

Otkonsaş ve Enkosaş

Otkonsaş logo1986 yılına dayanan deneyimleri ile Otkonsaş, Maden, Enerji, Petrol & gaz, Kimya, Arıtma & su, Denizcilik, Makine imalat gibi 30’a yakın sektöre çok geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Uzun yıllardır Otkonsaş, kontrol Enkosaş logovanaları, kelebek vanalar, küresel vanalar, gate, globe, check vanalar, elektrik aktüatörler, pnömatik aktüatörler, patlama diskleri, emniyet ekipmanları ve daha da fazlasını bünyesine katarak, geniş ürün portföyüyle tesislerin çözüm ortağı olmaktadır.

2016 yılında Otkonsaş tarafından yapılan yatırımla kurulan Enkosaş; İstanbul merkezli vana ve enstrüman bakım odaklı son teknoloji makineleri ve tam sertifikasyonlu, tecrübeli ekibiyle endüstriye hizmet vermek amacıyla kurulmuş bakım, test, satış ve mühendislik firmasıdır.

Makine parkında endüstriyel bakım gereksinimlerini karşılamak amacı ile tam donanımlı ve en yeni teknolojiye sahip makineleri mevcut olan Enkosaş, ekip eğitimlerine büyük önem vermektedir. Teknik ekibini her daim güncel eğitimler ile sertifikalandırarak müşterilerine en iyi hizmeti vermek için gereken en iyi makine ekip dengesini en üst seviyede tutmayı firma ilkesi olarak belirlemiştir.

 

Share.

About Author

Leave A Reply

'