Vanayı üreticiden alın, kaliteyi test edin

0
Vana üretiminde Türkiye’nin en köklü firmaları arasında yer alan Vis Vana’nın Genel Müdür Yardımcısı Sinan Aydın, Kontrol Dünyası Dergisi’nin sorularını cevapladı. Şirketin ürün ve hizmetlerinden, sektörde yaşanan sorunlara kadar önemli bilgiler aktaran Aydın’a göre iki temel unsur Vis Vana’yı sektörde öne çıkarıyor. Bunlar, servis hizmeti verebilme ve müşterinin isteğine göre özel üretim yapabilme… Aldıkları vanada sorun yaşamak istemeyen firmalara, satın alma işlemini üreticiden yapmaları tavsiyesinde bulunan Aydın, vana testlerinin de hayati önem taşıdığının altını çiziyor.

KONTROL DÜNYASI / ÖZEL RÖPORTAJ

İstanbul’da kurulduktan sonra ilk üretimini 1983’te gerçekleştiren Vis Vana, kalitesi, servis hizmeti ve esnek üretimiyle sektörün en bilinen markaları arasında yer alıyor. Sürgülü vana, buhar vanası, çek valf, küresel vana, kelebek vana, pislik tutucu, hidrant, demontaj parçası ve özel üretim vanalar gibi geniş ürün yelpazesiyle 60’a yakın ülkeye ihracat yapan şirket, üretimini uluslararası standartlara göre gerçekleştiriyor. Bu çerçevede gerekli sertifikalara sahip olan Vis Vana’nın en büyük özelliklerinden biri servis hizmeti veriyor olması.

Genel Müdür Yardımcısı Sinan Aydın da servis hizmetinin sektörde taşıdığı hayati önemin altını çiziyor. Bu konuda yaşadıkları tecrübeleri Kontrol Dünyası Dergisi’ne aktaran Aydın, vana kullanıcılarına da önemli tavsiyelerde bulunuyor. Hatlara takılan vanada sorun yaşanmaması için satın almanın üreticiden gerçekleştirilmesini öneren Sinan Aydın, bu alanda dikkat edilecek hususları üç ana başlık altında topluyor. Bunlar,  vana testlerinin standartlara uygun olarak yapılmış ve sertifikalandırılmış olması, garanti kapsamı ve süresi, yeterli bilgi ve birikime sahip bakım elemanları ile gerçekleştirilen servis hizmetinin veriliyor olması.

Vis Vana’nın kuruluş sürecinden verdiği hizmetlere, sektörde yaşanan sorunlardan, Ar-Ge çalışmalarının önemine kadar pek çok konuda dikkat çekici açıklamalar yapan Sinan Aydın’ın sorularımıza verdiği cevaplar şöyle:

– Vis Vana sektörün köklü firmaları arasında yer alıyor. Söyleşimize Vis Vana’nın kuruluş süreci ile başlayalım isterseniz…

Vis Vana, 1983 yılında kurulmuş bir firma. İstanbul’un sanayi merkezlerinden olan Rami’de sürgülü vana, globe vana üretimiyle sektöre girmiş. Sahipleri Kerim Çetin ve İlker Çetin’dir.

– Tamamen yerli üretim mi yapıyorsunuz ?

Kendi dökümhanemiz var. Pik, sfero, çelik, paslanmaz çelik ve bronz vana üretimi yapıyoruz. Tabi hepsi kendi dökümhanemizde olmuyor. Çalıştığımız onaylı dökümhaneler var. Bunlar müşterilerimizin istekleri doğrultusunda belgeli, sertifikalı ürünler döküyorlar.

VANALARDA SERVİS HİZMETİ ÇOK ÖNEMLİ

– Vis Vana’yı sektörde farklı kılan özellikleri nelerdir?

Vis Vana’nın en büyük özelliği proje bazlı çalışıyor olmasıdır. Müşterimiz talepte bulunduğunda biz müşterimizin isteklerini sınırlamıyoruz. Yani biz bu kadarını yaparız, diğerlerini yapamayız, demiyoruz. Bizim müşterimiz kimler? Bazen, akışkanı kontrol etmek isteyen, borulama yapan bir makine mühendisi, bazen gemi yapan bir tersane, bazen de bir kağıt fabrikası olabiliyor. Ellerinde vana ihtiyaçlarını belirten listeler oluyor. Firmamızda müşterinin ihtiyacını tamamen karşılayacak şekilde üretim yelpazesini geniş tuttuk. Buradaki amacımız; müşteri geldiği zaman bütün sorunlarını biz çözelim. Müşterinin vana konusunda bir tane muhatabı olsun.

Önemsediğimiz diğer konu da servis… Çünkü çok basit vanalar olduğu gibi üzerinde nüanslar olan, ayarlar yapılan vanalar da var. Bunların ayarlanması, montajının yapılması bilgi ve tecrübe gerektiriyor.

Aslında bizim son kullanıcımız, vanayı hatta bağlayan, bakımını yapan, açan-kapayan elemandır. Konusunda yeterli değilse, değerli bir vana üzerinde, deneme yanılmayla bir şeyler yapmaya çalıştığı zaman, çok büyük problemlerle karşılaşılıyor. Geçen sene yaşadığımız bir olay var. Rusya’ya göndermiş olduğumuz özel bir vana, müşteriden şikayet geldi. Resimlerini, videolarını izledik. Vanaya ve ayarlarına müdahale edildiğini tespit ettik. Rusya’ya servis ekibimiz ve Kalite Müdürümüz gittiler. Çok özel, askeri bir projeydi. O problemi çözüp geldiler.

BİN DOLARLIK BİR VANA YÜZÜNDEN YÜZBİNLERCE DOLAR ZARAR ETMEYİN

– Proses emniyeti açısından vananın önemi sadece bir kaza durumunda mı söz konusu oluyor? Örneğin; o tesisin duruş süresinin azlığı da vanayı önemli hale getiren unsurlardan biri midir?

Bir petrol hattı ya da bir tanker veya petrol depolama tesisi düşünün. Gemi gelmiş, oraya petrol koyacaksınız ve basit bir vana problem çıkartıyor. O anda gemi bekliyor, tesis bekliyor, müşteri bekliyor. Oradaki vananın değeri çok düşüktür.  Ama oluşan maliyetler yüz binlerce dolardır.

Müşteri firmaların, şartname hazırlayan mühendislik birimleri ile satın alma yapan birimleri genellikle farklı oluyor. Bu durum zaman zaman iletişimin zorlaşmasına ve hatalara neden olabiliyor. Bu noktada kendi konumuzda müşterimizi desteklemek önemli bir önceliğimiz.

Vanalarda testler de çok önemli. Sızdırmazlık, gövde sağlamlık testleri… Nominal basıncın 1,5 katıyla gövde ve kapak dökümünün kalitesi test ediliyor. Nominal basıncın 1.1 katıyla da vananın sızdırmazlık testi yapılıyor. Bu testlerin yüzde yüz tüm ürünlerde yapılması gerekiyor.

Ayrıca vananın seri numarasına göre geriye doğru izlenebilir olması da alıcı için dikkat edilmesi gereken bir kriter.

VANA TESTLERİNİ KENDİ LABORATUVARIMIZDA YAPIYORUZ

– Kalite konusunda, teknoloji geliştirme çalışmalarınızdan da bahseder misiniz?

Vis Vana’nın ISO 9001 kalite belgesi var. Üç yıl önce API- 6D (Amerikan Petrol Enstitüsü) sertifikası aldık. Bu, petrol vanaları üretimi için önemli bir yeterlilik sertifikasıdır. Ayrıca içme suları için kayda değer bir referans olan WRAS sertifikamız da bulunmakta.

Bunun yanı sıra KOSGEB’den katma değeri yüksek vanaların geliştirilmesi konusunda destek aldık. Laboratuvarımızda vana üretimi ile ilgili testlerin büyük bir bölümünün yapılacağı cihazlar var. Hala laboratuvarı geliştirmeye devam ediyoruz.

– Bir tesisin vanayla ilgili her ihtiyacını Vis Vana karşılayabiliyor mu?

Şu anda vananın bütün testlerini yapabiliyoruz ama dökümhane testleri olarak düşündüğümüzde, mekanik testler anlamında bazı eksiklerimiz var. Örneğin sertlik testini kendi bünyemizde yapıyoruz ama çentik darbe testini henüz dışarıda yaptırıyoruz. Bu sene o cihazları da yatırım planlarına koyduk. Onlarla test sürecini tamamlayacağız. Böylece laboratuvarımız vana sektöründe tam hizmet verebilen bir laboratuvar haline gelmiş olacak. Biz bunun stratejik olarak, önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz.

Sorunlu bir vananın yarattığı maliyetler çok yüksek, müşterinin bu konudaki tepkisi çok sert oluyor. Müşteri düşük maliyetli bir vana için binlerce lira zarar ettiği zaman ilk yaptığı iş vana tedarikçisini değiştirmek oluyor. Müşteriyi ziyaret ettiğimizde, şu vanada şöyle bir problem yaşadık, bir daha o firma ile çalışmadık, diyorlar. Rekabet yüksek olduğu için, pazar koşullarından dolayı böyle bir durum var ama böyle olmamalı.

PROBLEMİN TEKERRÜR ETMEMESİ İÇİN ÖNLEM ALINMALI

Burada kalite sistemi, düzeltici ve önleyici faaliyetler çok önemli. Bir problemle karşılaştığınız zaman, önemli olan o problemden ders çıkarmaktır. O problemin tekerrür etmemesi için önlemler almaktır. Hatta ürettiğiniz ürünü bu anlamda da geliştirmektir. Çünkü siz A firmasıyla bir problem yaşadığınızda  A firmasını değiştirip  B firmasına gittiğinizde aynı sorunu yaşamayacağınızın hiçbir garantisi yok.

Yaşanan sorunların tekrarlanmaması için düzeltici ve önleyici faaliyetler planlıyor ve bu faaliyetlerin etkinliğini izliyoruz. Öngörüleri tüm ürünlere uygulayarak yaygınlaştırıyoruz.

ÇİN’E BİLE VANA SATTIK

– Hedefleriniz nelerdir?

Hedefimiz tabi ihracatımızı artırmak. 2017 sonu itibariyle 60 ülkeye ihracat yaptık. Vietnam’dan Amerika’ya, Brezilya’ya kadar ihracatımız var. Hatta Çin’e bile vana sattık. Çin yüksek miktarlı vana üretiminde pazara hakim. Maliyetleri çok aşağı çekmiş durumda. Gerçekten Çin’le rekabet etmek mümkün değil. Burada rekabet edeceğiniz konu, Çin’in yapmadığı, yapamadığı veya ilgilenmediği düşük miktarlı, daha özel, detayı olan, mühendislik ve işçilik gerektiren işleri yapmaktır. Çünkü bizim Çin’deki üretim yöntemleriyle, maliyetlerle rekabet etme şansımız yok. Şu an Çin, pastanın büyük dilimini alıyor, geri kalanında biz rekabet etmeye çalışıyoruz.

Bizim hedefimiz, katma değeri yüksek vanalardır. Türkiye’de vanacılık pik, sfero vanalarla başlamış. Burada pik veya sfero vananın maliyeti 1 birimse bronz  bir vananın maliyeti 5 birimdir. 1 birime katma değer yaratmakla 5 birime katma değer yaratmak arasında çok fark var. Bizim için önemli olan 5 birimlere katma değer katıp oradan daha yüksek oranda fayda sağlamaktır.

‘Knowhow’ vanada çok girift bir konu değil. Ama dediğimiz gibi yüksek katma değer yaratan vanalarda üretim yöntemlerini geliştirmek, maliyetleri aşağı çekmek önemli.

BAŞARI, KALİTEDE SÜREKLİLİĞİ SAĞLAMAKTIR

– Sektörde yaşadığınız sorunlardan bahsettiniz. Vana kullanıcısı firmalara önerileriniz var mı? Nelere dikkat etmeleri lazım?

Vana kullanıcıları grup gruptur. Bakım, değiştirme, amaçlı vana talep eden firmalar var. Bunlar madenler, şeker fabrikaları, çimento fabrikaları, kimyasal fabrikalar v.b. yani içinde akışkan olan fabrikalar. Bakım programları gereği vana kullanıyorlar. Ayrıca vanayı yeni projelerde kullanan firmalar var. Her birinin talepleri farklı.

Burada vananın üreticisinden alınması çok önemli… Çünkü sektördeki en büyük kırılganlık orada… Vana alım bütçeleri yüksek olan firmaların mümkün olduğu kadar belli markalarla, belli vana üreticileri ile çalışmalarını tavsiye ederim. Çalıştıkları firmaları da ziyaret edip üretim yeteneklerini, yaptıklarını, kurumsallıklarını görmeleri önemli…

Dediğim gibi vana çok karmaşık bir ürün değil. Kolaylıkla üretilebilir, ama önemli olan burada kaliteyi ve kalitede sürekliliği sağlamaktır. Benim ilk gönderdiğim vana ile yüzüncü gönderdiğim vana arasında bir kalite farkı yoksa, aynı kaliteye sahipse, kalitede sürekliliği sağlamışım demektir.

Ayrıca satış sonrası servisi de mutlaka düşünmek lazım. Firmanın ürettiği vananın arkasında durması çok önemli. Bizim en büyük farkımız bu. Müşterimiz istediği zaman vananın bakımını da yapıyoruz, gerektiğinde servis elemanımızı da gönderip oradaki yanlış uygulamaya müdahale ediyoruz. Gerekiyorsa da danışmanlık yapıyoruz. Ben burada şöyle bir vana kullanmak istiyorum, ne dersiniz, diye bize geldiklerinde gidip inceleyip, onun yerine yeni bir öneride bulunabiliyoruz, farklı bir çözüm getirebiliyoruz. Bu bizim bir yerde önleyici faaliyetimiz. Çünkü müşteri bilmiyorsa, konuya hakim değilse yanlış bir vana seçebiliyor.

 

Share.

About Author

Leave A Reply

'