Yangın güvenliğinde sigortacılar lokomotif olmalı

0
Panasonic Yangın Algılama Sistemleri Ürün Sorumlusu Hakan Polat, Kontrol Dünyası Dergisi’nin sorularını cevapladı; yeni geliştirilen ürünlerden, endüstri tesislerindeki gelişmelere kadar pek çok konuda önemli bilgiler aktardı. Endüstriyel tesislerde Avrupa’daki gibi sigortacıların aktif biçimde lokomotif olması gerektiğini belirten Polat, sigortacıların yangın algılama sistem kurulumlarını teşvik etmelerinin önemini dile getirdi. Polat, son birkaç yıldır, sigorta şirketlerinin kendi bünyelerinde yangın uzmanı istihdam etmeleri ile birlikte bu konuda pozitif gelişmeler yaşandığının altını çizdi.

KONTROL DÜNYASI / ÖZEL RÖPORTAJ

Panasonic logoPanasonic Eco Solutions Türkiye, İstanbul’daki endüstriyel tesislerinde, konfor, güvenlik ve enerji verimliliği sağlayan yenilikçi ürün ve çözümler geliştiriyor. Bunları dünya pazarlarına sunan şirket, barındırdığı teknolojik alt ve üst yapısı ile Endüstri 4.0 uygulamalarını da hayata geçiriyor. Endüstriyel tesislerinde yıllık 100 milyon adet anahtar ve priz üretim kapasitesine sahip olan Panasonic Eco Solutions Türkiye, ARGE, inovasyon ve tasarım çalışmalarını başarı ile sürdürüyor.

Elektrik Anahtar ve Prizleri’nden Alçak Gerilim Şalt Ürünlerine, Elektronik Elektrik Sayaçlarından Güneş Enerjisi Panellerine kadar oldukça geniş bir ürün gamına sahip olan Panasonic, yangın güvenliği konusunda da dikkat çekici ürünlere imza atıyor. Bunların başında kablosuz yangın algılama sistemleri ve kaçak akım röleleri geliyor. Kablosuz adreslenebilir interaktif fotoelektrik duman dedektörü piyasadaki yeni ürünler arasında. İçinde 54 ayrı çalışma modu bulunan dedektör ilgili modu çevreden ‘öğrenerek’ otomatik olarak seçebiliyor. Yüksek doğruluk ve yanlış uyarı vermeme konusundaki başarısı ürünün kanıtlanmış özellikleri arasında… Panasonic, konutlar ve endüstri tesislerine yönelik kaçak akım rölesiyle de dikkat çekiyor. Röle, yalıtım hatasından kaynaklanan kaçak akımı algılıyor ve bu akımın belirli değerlerin üzerinde olması durumunda bağlı bulunduğu devreyi kesiyor.

Yangın güvenliğinde 30 yılı aşkın deneyimiyle öne çıkan Panasonic’in Yangın Algılama Sistemleri Ürün Sorumlusu Hakan Polat, Kontrol Dünyası Dergisi’nin sorularını cevapladı. Yeni geliştirilen ürünlerden, sektörde yaşanan sıkıntılara kadar pek çok konuda önemli açıklamalar yaptı. Polat’a göre yangın güvenliği konusunda sigortacılara büyük görev düşüyor. Endüstriyel tesislerde Avrupa’daki gibi sigortacıların aktif biçimde lokomotif olması ve yangın algılama sistem kurulumlarını teşvik etmeleri gerektiğine işaret eden Polat, son birkaç yıldır, sigorta şirketlerinin kendi bünyelerinde yangın uzmanı istihdam etmeleri ile birlikte bu konuda pozitif gelişmeler yaşandığının altını çiziyor. Bu ilerlemenin artarak devam etmesi umudunu dile getiren Polat’ın değerlendirmeleri şöyle:

DOĞRU ZAMANDA DOĞRU ALARM

– Elektrik merkezli, ileri teknoloji ürünleriyle hayatı kolaylaştıran Panasonic Eco Solutions’ın yangın güvenliğine yönelik ürün ve hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Yüksek doğruluk performansıyla başarısı dünyada birçok endüstride kanıtlanan Panasonic Yangın Algılama Sistemleri, 30 yılı aşkın deneyimle dünya sınıfı koruma sunuyor. Yangına karşı doğru zamanda doğru alarmın yanı sıra yangına yol açabilecek durumları da önceden bildirmek üzere tasarlanmış teknolojisiyle Panasonic Yangın Algılama Sistemleri, tüm binalar için gereken güvenlik ve emniyeti profesyonel çözümlerle buluşturuyor. Panasonic Yangın Alarm Sistemleri, hem kontrol panellerinde hem de dedektörlerde ileri Panasonic teknolojilerinin kullanılması sayesinde, yüksek güvenilirliğin yanı sıra yanlış alarm sayısında azalmayı da garanti ediyor. Yeni nesil yangın algılama sistemi EBL512 G3, ortama uyum sağlayan dedektörlerle birlikte çalışan benzersiz işlevsellik, kendini uyarlama ve interaktif özellikleriyle binalara, iş yerlerine güvenlik, koruma ve konfor sunuyor.

ENDÜSTRİ TESİSLERİNDE OLUMLU TABLO

– Yangın güvenliği konusunda, riskler ve alınacak tedbirler açısından konut alanları ile endüstri tesisleri arasındaki farklılıklardan bahseder misiniz?

Konut sektörü ülkemizde maalesef fiyat endeksli olarak ilerlemektedir. Bu sebeple neredeyse her sistemde olduğu gibi yangın algılama sistemlerinde de maliyet odaklı tercihler yapılmaktadır. Bu sebeple uzun yıllar sorunsuz çalışacak bir sistem yerine, çok kısa süre içerisinde arızaları ile kullanılamayacak hale gelecek, yanlış alarmları ile inanılırlığını kaybedecek sistemler tercih ediliyor. Bunun en büyük sebebi, yapıyı inşa eden yatırımcı ile kullanıcı olan daire sahibinin farklı olması ve bununla beraber kullanıcı olanların yangın algılama sistemleri ile ilgili bir bilgisinin olmamasıdır.

Örneğin endüstriyel tesislerde yatırımcı ile kullanıcı aynı kişi olduğundan ve sektör olarak yangın algılama sistemlerini şahsen bilen danışmanlar ile çalışıldığından dolayı uzun yıllar sağlıklı görev yapacağına emin olunan, üst kademe ürünler tercih ediliyor.

– Yangın güvenliği önlemlerinin büyük bölümü uyarı sistemlerini, yangın algılama cihazlarını içeriyor. Endüstriyel tesisler için söz konusu cihazlar güvenliği sağlamaya yetecek özellikte midir?

Endüstriyel tesis projelerinde kullanılan yangın algılama cihazları, konut veya ofis projelerinde kullanılan ürünlerden çok daha fazla çeşitliliktedir. Tozlu, kirli bir tesis için hassas hava örneklemeli sistemler, kimyasal tesislerde alevi ilk çıktığı kıvılcım anında yakalayan alev dedektörleri, konveyör hatları gibi algılamanın noktasal dedektörler ile yapılamayacağı ortamlarda kablo tipi lineer ısı dedektörleri, geniş depo alanları gibi alanlarda kullanılan ışın tipi huzme dedektörleri bunlara birkaç örnektir.

ENTEGRASYON VE YAZILIM ÇALIŞMALARINA YOĞUNLAŞTIK

– Yangın güvenliğinde teknoloji kullanımının öneminden bahseder misiniz? Panasonic’in bu alanda teknoloji geliştirme faaliyetlerini anlatır mısınız? Kablosuz duman dedektörü gibi geliştirilen yeni teknolojilerden ve cihazlardan örnekler verebilir misiniz?

Yangın algılama sistemlerinde geliştirilen teknolojiler çoğunlukla yanlış alarmların en aza indirilmesine yönelik çalışmalardır. Bunların dışında kablosuz teknoloji ile algılama yapabilen cihazların geliştirilmesi çalışmaları da önemlidir. Panasonic olarak bu teknolojiyi yıllardır başarı ile uygulamaktayız. Bunun dışında özellikle diğer sistemler ile entegrasyon ve yazılım gelişmeleri üzerine çalışmalar da yoğun şekilde devam etmektedir.

SİGORTACILAR AVRUPA’DAKİ GİBİ AKTİF OLMALI

– Endüstri tesislerine yönelik yangın güvenliği konusunda eleştiri ve önerileriniz var mı?

Endüstriyel tesislerde Avrupa’da olduğu gibi sigortacıların aktif olarak lokomotif olması ve yangın algılama sistem kurulumlarını teşvik etmeleri gerekmektedir. Geçtiğimiz son birkaç yıldır, sigorta şirketlerinin kendi bünyelerinde yangın uzmanı istihdam etmeleri ile birlikte bu konuda pozitif gelişmeler yaşanmaktadır. Umuyorum bu ilerleme artarak devam eder, böylece can veya mal kayıplarının yaşanabileceği yangınları azaltabiliriz.

– Bir tesisin bütünüyle yangın güvenliğinden söz edebilmek için hangi unsurların oluştuğuna bakmak gerekir?

Yangın algılama sistemi öncelikle yangını başlangıç anında algılayıp, gerekli uyarı cihazları ile insanların tahliyesini sağlayan ve can kayıplarının önüne geçen sistemdir.

Bir tesisin bütünüyle yangın güvenliğinden bahsedebilmek için olmazsa olmaz yangın algılama sistemi ile beraber, yangın söndürme sistemi ve pasif yangın sistemlerinin de projeye özel mühendislik çözümleriyle uygulanması gerekmektedir.

Share.

About Author

Leave A Reply

'